Nebojme sa byť deťmi

Autor: Miroslava Pavlíková | 26.5.2013 o 0:04 | (upravené 26.5.2013 o 0:23) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  48x

„All grown-ups were once children but only few of them remember it." (Antoine de Saint-Exupéry)

 

Nebudem zábudlivec, ktorý detstvo prehliadne. Nie preto, že nechcem rozmýšľať, iba nechať plynúť myšlienky, nemať starosti, len byť tým, o koho je postarané, ale preto, že potrebujem najvzácnejšiu vymoženosť dospelých a samozrejmosť každého dieťaťa, kreativitu.

Kreatívny človek je odvážny, chytrý, pohltený fantáziou, architekt svojho života. To čo tvorí je jedinečné a ľudí dostáva do kolien. Nebojí sa zmien, nebojí sa tvoriť, meniť, zlepšovať a to všetko robí s nadšením a s túžbou odlíšiť sa od iných.

Hudba, výtvarné umenie a literatúra sa pohrávali s kreativitou už od ich vzniku. Niekedy ju potlačovali, inokedy nechali rozvinúť naplno. V časoch avantgardy, výmenou bláznivých smerov za bláznivejšie, na seba narážali surrealisti, dadaisti alebo futuristi, majstri fantázie a kreativity. Dnes básnikov očaril voľný verš, pri ktorom je potrebné zaujať čitateľa nie rýmom ale rytmom, asociáciami a najmä dôkladným, na prvý pohľad náhodným výberom slov a ich usporiadaním. To by nikto, kto nedokáže v sebe prebudiť dieťa a byť tvorivý a výnimočný, nedokázal.

V športe majitelia klubov potrebujú kreatívnych trénerov a hráčov, ktorí majú fantáziu a neboja sa tvoriť hru. Rodičia pri výchove svojich detí potrebujú vymýšľať, nechať striktnosť, presnosť a pohodlnosť odplávať a vymeniť to za kreativitu, fantáziu a otvorenú myseľ.

A ako je to s kariérou, zamestnaním v dnešnej dobe? Čo robí úspešných ľudí tým, kým sú? Prečo je niekto lepší aj napriek tomu, že má rovnaké skúsenosti, prax, vedomosti ako ostatní okolo? Myslím, že ide o tých, ktorí nezabúdajú na to, že boli deťmi a neboja sa otvoriť myseľ a nechať sa unášať fantáziou. To z nich robí kreatívnych, originálnych ľudí, s víziami, ktoré nadchnú nejedeného majiteľa, šéfa a v neposlednom rade zákazníka. Sú to ľudia, ktorí vynikajú z davu, dokážu sa chopiť príležitosti a nenechajú si ani tú najmenšiu možnosť na úspech pretiecť pomedzi prsty. Ich schopnosť vidieť vo veciach to, čo iní nevidia, odvaha začať a vytvoriť niečo, čo sa vymyká z normálu v tom dobrom slova zmysle, je vzácnym darom. Každý jeden z nás pri uvedomení si toho a pri troche snahy môže patriť k týmto ľuďom. Len netreba váhať, príliš nad všetkým premýšľať a poddať sa.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Extrémizmus neprišiel s Kotlebom. Ani s ním neodíde

Ak chceme systém naozaj ochrániť, nečakajme, že to za nás vybaví Najvyšší súd.

ŽENA

Sex s robotom: Môžu napodobeniny nahradiť vzťah so živým partnerom?

Vývoj sexuálnych pomôcok prekračuje hranice.


Už ste čítali?