Nebojme sa byť deťmi

Autor: Miroslava Pavlíková | 26.5.2013 o 0:04 | (upravené 26.5.2013 o 0:23) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  56x

„All grown-ups were once children but only few of them remember it." (Antoine de Saint-Exupéry)

 

Nebudem zábudlivec, ktorý detstvo prehliadne. Nie preto, že nechcem rozmýšľať, iba nechať plynúť myšlienky, nemať starosti, len byť tým, o koho je postarané, ale preto, že potrebujem najvzácnejšiu vymoženosť dospelých a samozrejmosť každého dieťaťa, kreativitu.

Kreatívny človek je odvážny, chytrý, pohltený fantáziou, architekt svojho života. To čo tvorí je jedinečné a ľudí dostáva do kolien. Nebojí sa zmien, nebojí sa tvoriť, meniť, zlepšovať a to všetko robí s nadšením a s túžbou odlíšiť sa od iných.

Hudba, výtvarné umenie a literatúra sa pohrávali s kreativitou už od ich vzniku. Niekedy ju potlačovali, inokedy nechali rozvinúť naplno. V časoch avantgardy, výmenou bláznivých smerov za bláznivejšie, na seba narážali surrealisti, dadaisti alebo futuristi, majstri fantázie a kreativity. Dnes básnikov očaril voľný verš, pri ktorom je potrebné zaujať čitateľa nie rýmom ale rytmom, asociáciami a najmä dôkladným, na prvý pohľad náhodným výberom slov a ich usporiadaním. To by nikto, kto nedokáže v sebe prebudiť dieťa a byť tvorivý a výnimočný, nedokázal.

V športe majitelia klubov potrebujú kreatívnych trénerov a hráčov, ktorí majú fantáziu a neboja sa tvoriť hru. Rodičia pri výchove svojich detí potrebujú vymýšľať, nechať striktnosť, presnosť a pohodlnosť odplávať a vymeniť to za kreativitu, fantáziu a otvorenú myseľ.

A ako je to s kariérou, zamestnaním v dnešnej dobe? Čo robí úspešných ľudí tým, kým sú? Prečo je niekto lepší aj napriek tomu, že má rovnaké skúsenosti, prax, vedomosti ako ostatní okolo? Myslím, že ide o tých, ktorí nezabúdajú na to, že boli deťmi a neboja sa otvoriť myseľ a nechať sa unášať fantáziou. To z nich robí kreatívnych, originálnych ľudí, s víziami, ktoré nadchnú nejedeného majiteľa, šéfa a v neposlednom rade zákazníka. Sú to ľudia, ktorí vynikajú z davu, dokážu sa chopiť príležitosti a nenechajú si ani tú najmenšiu možnosť na úspech pretiecť pomedzi prsty. Ich schopnosť vidieť vo veciach to, čo iní nevidia, odvaha začať a vytvoriť niečo, čo sa vymyká z normálu v tom dobrom slova zmysle, je vzácnym darom. Každý jeden z nás pri uvedomení si toho a pri troche snahy môže patriť k týmto ľuďom. Len netreba váhať, príliš nad všetkým premýšľať a poddať sa.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Vidieť Zem oproti čiernote vesmíru je neuveriteľné

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

SVET

Minúta po minúte: Merkelová môže byť štvrtýkrát kancelárkou

Jej konzervatívci vedú nad druhými socialistami Martina Schulza.

SVET

Merkelová bude pokračovať. Nikto však nevie ako, hovorí analytik

Nemecká kancelárka je istou víťazkou nedeľných volieb už teraz.


Už ste čítali?